دلار و سکه از کف بلند شدند

روز گذشته، مسیر کاهشی بازار سکه و دلار، با انعکاس یک خبر از مجلس، افزایشی شد.

سکه که در اواسط روز تا کانال 3 میلیون و 660 هزار تومان عقب‌نشینی کرده بود، با خبر «اعلام وصول طرح عادی ممنوعیت واگذاری این فلز گرانبها در مجلس» به یکباره صعودی شد. سکه تحت‌تاثیر جوسازی و نگرانی معامله‌گران تا مرز 3 میلیون و 800 هزار تومان پیشروی کرد. دلار نیز که در ابتدای روز تحت‌تاثیر 3 متغیر، تعطیلی پیش روی بازارهای همسایه، کاهش تقاضای احتیاطی در بازار و روان‌تر شدن جریان عرضه تحت فشار نزولی بود، پس از انتشار خبر مجلس تغییر مسیر داد.

 

مخابره یک خبر از بهارستان، مسیر بازارهای کاهشی سکه و دلار را تغییر داد. روز یکشنبه، دلار در ساعات ابتدایی روز با قدرت‌نمایی فروشندگان رو به سوی قیمت‌های پایین‌تر گذاشت و حتی در مقطعی از سطح حمایتی 10 هزار و 300 تومان پایین رفت؛ به گفته معامله‌گران، دلالان حدود ساعت یک بعدازظهر دلار را در حوالی محدوده10 هزار و 250 تومان معامله کردند. به گفته فعالان، تعطیلی پیش‌روی بازارهای همسایه در کنار کاهش تقاضای احتیاطی در بازار و روان‌تر شدن جریان عرضه از جمله عواملی بودند که نیروهای کاهشی بازار را تقویت کرده بودند. در بازار سکه نیز خبر آغاز تحویل سکه‌های پیش‌فروش این فلز گرانبها را با افزایش فروش مواجه کرد. سکه تمام بهار آزادی تا اواسط روز یکشنبه حتی تا قیمت 3میلیون و 660 هزار تومان عقب نشست؛ قیمتی که 120 هزار تومان پایین‌تر از قیمت بسته شده روز شنبه بود.  با این حال، نیمه کاهشی بازار پایدار باقی نماند و اعلام یک خبر فضای بازار‌ها را تغییر داد و خریداران را به معاملات بازگرداند. خبر تاثیرگذار کوتاه بود: «طرح عادی ممنوعیت واگذاری سکه بهار آزادی در مجلس اعلام وصول شد.» معامله‌گران با جوسازی پیرامون این طرح، این فضا را در بازار برجسته کردند که احتمال دارد سکه‌های پیش‌فروش سر موعد مقرر تحویل داده نشوند. بازار یک بار دیگر نیز در اوایل تیرماه به چنین خبری واکنش افزایشی نشان داده بود. به گفته فعالان، با اعلام این خبر، خریداران دست بالا را در بازار به دست گرفتند و قیمت سکه و دلار متعاقب آن از فاز کاهشی خارج شد و راه افزایشی را در پیش گرفت. حدود ساعت 5 بعدازظهر روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی با قیمت 3 میلیون و 800 هزار تومان معامله شد که 20 هزار تومان بالاتراز قیمت بسته شده روز شنبه بود. این قیمت از کف اواسط روز نیز 140 هزار تومان فاصله داشت.

به گفته فعالان، پس از اعلام خبر «اعلام وصول طرح عادی ممنوعیت واگذاری سکه بهار آزادی»، نااطمینانی و نگرانی در بازار افزایش یافت و در این فضا نوسان‌گیران توانستند با جوسازی قیمت‌ها را به سمت سطوح بالاتر بازگردانند. دلار نیز پس از خبر یاد شده از کانال 10 هزار و 200 تومان خارج شد و به نزدیکی کانال 10 هزار و 400 تومان رفت. آخرین خبرها حاکی از آن بود که افزایش قیمت‌ها حتی پس از ساعت 5 بعدازظهر نیز ادامه یافت.  به این ترتیب، بازار پس از چند روز کم‌نوسان، دیروز تغییرات زیادی را تجربه کرد. در این میان، برخی تحلیلگران باور دارند، افزایش دوباره دامنه نوسانات می‌تواند بخشی از بازیگران ارزی را که از بازار خارج شده بودند بار دیگر به معاملات بازگرداند.  افزایش قیمت سکه و دلار در حالی اتفاق افتاد که در روزهای اخیر هر دو بیشتر در مسیر کاهشی قرار داشتند. به‌عنوان مثال، در اولین روز هفته دلار از مرز 10 هزار و 500 تومان پایین رفت و روی عدد 10 هزار و 450 تومان قرار گرفت. سکه نیز در همان روز از مرز 3 میلیون و 800 هزار تومان عقب‌نشینی کرده بود. سکه در روزهای اخیر از سه ناحیه تحت فشار قرار گرفته است که مهم‌ترین آن، آغاز دور جدید تحویل سکه‌های پیش‌فروش بود.  به گزارش «ایبنا» در مجموع حدود 7 میلیون و 600 هزار قطعه سکه در سررسیدهای یک ماهه، سه ماهه، 6 ماهه، 9 ماهه، 18 ماهه و دو ساله پیش‌فروش شده که از این تعداد سررسیدهای یک ماهه و سه ماهه تحویل شده و از 28 مرداد 97 فاز تحویل پیش‌فروش 6 ماهه است که تا 16 آبان 97 طبق سررسید توزیع و تحویل می‌شود.

بانک مرکزی سکه‌های مذکور را تحویل بانک ملی داده و سکه‌ها در همان شعبه‌ای که عملیات پیش خرید در آن انجام شده، تحویل خواهد شد. مراجعه‌کنندگان باید هنگام حضور در شعبه، کارت ملی به همراه اسناد پیش خرید سکه را به همراه داشته باشند. در کنار آغاز دور جدید تحویل سکه‌های پیش‌فروش، معامله‌گران انتظار داشتند ماندن اونس زیر مرز هزار و 200 دلار و کاهش نوسانات افزایشی بازار ارز، فشار بر قیمت سکه تمام بهار آزادی را افزایش دهد. با این حال، نگرانی در مورد تحویل سکه‌های پیش‌فروش و گمانه‌زنی‌ها مبنی‌بر احتمال ورود این بخش از تقاضا به بازار آزاد در روز یکشنبه کافی بود که تمام عوامل کاهشی را بی‌اثر کند.

 افکارنیوز/دنیای اقتصاد