کد خبر :131133
فشارها بر ایران را ادامه دهید/ کری به ترامپ هشدار داد
"جان کری" وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که توافق هسته ای با ایران موجب امن تر شدن جهان شده است.

وی در همین حال یادداشتی را به مناسبت آخرین روزهای حضورش در وزارت خارجه منتشر کرده و ضمن حمایت از توافق هسته ای تاکید کرده که باید فشارها بر ایران ادامه پیدا کند تا بتوانیم این کشور را از برنامه موشکی نیز عقب برانیم.

 

 

اظهارات و یاداشت جان کری مورد توجه بسیاری از رسانه های جهان قرار گرفته است. سی ان ان، واشنگتن پست، دیلی صباح، رادیو موسوم به اروپای آزاد، تایمز اسرائیل، جروزالم پست، راشاتودی و گاردین از جمله رسانه هایی هستند که به ای موضوع پرداخته اند.

 

 

سی ان ان در انعکاس اظهارات کری در جمع خبرنگاران تیتر زد: "کری: هیچ کسی نمی توند انتخاب های دولت ترامپ را پیش بینی کند".

 

 

در ابتدای این نوشتار می خوانیم: "جان کری" وزیر خارجه آمریکا گفت، نمی تواند پیش بینی کند که مقامات دولت ترامپ وقتی که قدرت را در دست بگیرند چگونه عمل خواهند کرد و ممکن است خود آن ها هم هنوز ندانند که می خواهند چه کار بکنند.

 

 

سی ان ان افزود: کری در عین حال بر حمایت خود از دیدگاه اوباما در سیاست خارجی تاکید کرده و از مصرانه از رهبری آینده کشورش خواسته که همین مسیر را ادامه دهند.

 

 

وی به ویژه از توافقی که موجب محدودسازی برنامه هسته ای ایران شد حمایت کرده و گفته این توافق جهان را برای ما و متحدانمان از جمله اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج [فارس] امن  تر ساخته است.

 

 

رادیو اروپای آزاد نیز گزارشی را زیر عنوان "کری به ترامپ درباره پاره کردن توافق هسته ای ایران هشدار" تنظیم و منتشر کرده است.

 

 

براساس این گزارش، وزیر خارجه آمریکا به دولت آینده ترامپ هشدار داد که توافق هسته ای ایران را از بین نبرند و تاکید کرد که این توافق جهان را امن تر ساخته چراکه تهران را از دستیابی به تکنولوژی که می توان با آن سلاح هسته ای ساخت محروم کرده است.

 

 

وی افزود: ایالات پیش از امضای توافق هسته ای در سال گذشته [میلادی] فقط دو "گزینه بسیار بد" را مقابل خود داشت؛ یا ایران مسحل به سلاح های هسته ای و یا درگیر شدن در جنگی دیگر در خاورمیانه.

 

 

تایمز اسرائیل نیز به یاداشت جان کری پرداخته و به نقل از وی نوشت: پیش از توافق هسته ای، ایران تنها 90 روز تا توانایی ساخت بمب هسته ای فاصله داشت اما برنامه اقدام جامع مشترک، آن ها را یک سال به عقب راند.

 

 

کری در یادداشت خود می افزاید: برجام، میزان ذخیره اورانیوم غنی شده ایرانی ها را تا 98 درصد کاهش داد و اقداماتی در راستای شفاف سازی ایجاد کرد که به واسطه آن، درصورت نقض برجام توسط ایرانی ها، آمریکا آگاه خواهد شد.

 

 

براساس این گزارش، کری بر اثرگذار بودن توافق هسته ای تاکید کرده اما در عین حال از سیاستمداران آینده آمریکا خواسته با قدرت با دیگر رفتارهای ایران از جمله فعالیت های موشکی مقابله کنند.

 

 

وی با تکرار ادعاهای بی اساس غربی ها علیه ایران نوشت: ما باید فشارهای خود علیه ایران را حفظ کنیم و به عقب راندن ایران از برنامه موشکی، حمایت از تروریسم، نقض حقوق بشر و مداخلات ضدثبات در کشورهای همسایه ادامه دهیم.

 

 جام نیوز//